quad-logo

کوادکوپتر یا هلیشات ؟

اگر تازه با دنیای پرواز و ربات‌های پرنده آشنا شده‌اید ، حتما متوجه شدید که گاهی یک ربات پرنده را با اسامی مختلفی نامگذاری می‌کنند. اسامی مثل “هلیشات” ، “کوادکوپتر” ، “هلی کم” ، “فانتوم” و غیره… به راستی کدامیک از این واژگان صحیح و بجا استفاده می‌شود؟

در این مطلب قصد داریم تا شما را با مفاهیم کلماتی که در زمینه تصویربرداری هوایی مرسوم شده است آشنا کنیم.

هلی شات یا هلیشات چیست ؟

هلیشات (به انگلیسی=Helishot) کلمه مرکب و ساختگی هست که فقط در ایران استفاده می‌شود. ظاهرا از دو کلمه هلی (مخفف هلیکوپتر) و شات (به معنای تصویربرداری) تشکیل شده است که مشخصا معنایی مثل ثبت تصویر بوسیله هلیکوپتر یا از این قبیل دارد. جالب است بدانید که کلمه هلیشاتدر خارج از ایران استفاده نمی‌شود و اگر استفاده کنید ، احتمالا طرف مقابل پس از کمی تامل و تفکیک کلمات شما متوجه منظورتان خواهد شد زیرا مشخصا هلی شات معنا و مفهومی آشنا دارد. حتی اگر نشنیده باشند.

هلی کم یا هلیکم چیست ؟

این واژه هم فقط در ایران کاربرد دارد و به معنای دوربینی است که بر روی هلیکوپتر یا یک شیء پرنده نصب شده باشد . هلی کم از دو واژه هلیکوپتر و کمرا Camera به معنای دوربین ساخته شده است .

پهپاد چیست ؟

پهپاد کلمه ساختگی کاملا ایرانی است که مخفف عبارت “پرنده هدایت پذیر از دور” می‌باشد که به اشتباه پهباد نیز گفته می‌شود.

خیلی‌ها لغت پهپاد را نمی‌شناسند و به آن پهباد می‌گویند و خیلی‌ها هم بدلیل تلفظ مشکل . اما بطور کلی به هر پرنده‌ای که از راه دور قابلیت هدایت کردن را داشته باشد را پهپاد می‌گوییم. این کلمه بیشتر کاربرد نظامی دارد و معمولا بصورت عامیانه پرنده‌هایی گفته می‌شود که مسافت‌‌های طولانی کشوری و قاره‌ای را طی می‌کنند .

دران یا Drone چیست ؟

Drone یک اسم لاتین است که به تمامی ربات‌های پرنده گفته می‌شود . بله Drone ساخته دست بشر است و هر جسمی که بتواند پرواز کند می‌تواند یک Drone یا دران یا درون نامیده شود .

پرنده بدون سرنشین یا UAV چیست ؟

UAV مخفف عبارت Unmanned Aerial Vehicle است که معنی آن “پرنده بدون سرنشین” است . به کلیه ربات‌های پرنده که سرنشین ندارند گفته می‌شود . درواقع UAV همان پهپاد است اما در فارسی ما عبارت “پرنده هدایت پذیر از دور” را ساختیم . این کلمه نیز مانند پهپاد بیشتر کاربرد نظامی دارد .

مالتی روتور یا مولتی روتور چیست ؟

مالتی روتور (به انگلیسی= Multirotor) به پرنده‌های موتور چرخشی گویند که بیش از دو موتور داشته باشند . برای هرکدام از تعداد موتورها یک اسم نیز انتخاب شده است . بعنوان مثال پرنده‌ای با 3 موتور چرخشی را تریکوپتر Tricopter و یک پرنده با چهار موتور را کوادکوپتر Quadcopterمی‌گویند .

بیشترین تنوع در ساخت چهار موتوره‌ها یا همان کوادکوپتر است . اما بطور کلی ربات‌های پرنده روتوری متنوع هستند و تولیدات دیگری هم وجود دارد:

مانند: 6 پره هگزاکوپتر HexaCopter و 8 پره اوکتاکوپتر Octacopter

مالتی روتورها بسته به نوع، اندازه و توانشان می‌توانند با سرنشین و بدون سرنشین باشند .

در تصویر زیر به جهت چرخش موتورها دقت کنید . متوجه چه چیزی خواهید شد ؟

تری کوپتر چیست ؟

به مالتی روتور سه موتوره تریکوپتر گوییم . این نوع مالتی روتور کمترین تولید و طرفدار را در بین مالتی روتورها به خود اختصاص داده است .

کوادکوپتر چیست ؟

به مالتی روتور چهار موتوره کوادکوپتر گوییم . گاهی بطور خلاصه “کواد” نیز گفته می‌شود . این نوع مالتی روتور بیشترین تولید و طرفدار را در بین مالتی روتورها به خود اختصاص داده است . بیشترین مصرف کوادکوپتر در تصویربرداری است . دلیلش یک فرمول ساده دارد :

کوادکوپتر = بیشترین میزان تعادل و ثبات با کمترین تعداد روتور

بناراین منطقی و به صرفه است که کوادکوپترها در دنیای تصویر برداری امروز پیشرو باشند .

هگزاکوپتر چیست ؟

به مولتی روتور شش موتوره هگزاکوپتر گوییم . این نوع مالتی روتور پس از کوادکوپتر بیشترین مصرف در تصویربرداری هوایی را دارد . معمولا سایز هگزاکوپترها بزرگ طراحی می‌شود زیرا که اولین دلیل شش موتوره بودن آن‌ها مقابله با نیروی باد و توان حمل بالا است .

هگزاکوپترها معمولا برای بلندکردن تجهیزات تصویربرداری با وزن حدودی بین ۱ تا ۵ کیلوگرم استفاده می‌شوند .

اکتاکوپتر چیست ؟

به مولتی روتور هشت موتوره اکتاکوپتر گوییم . معمولا برای بلندکردن وزن بین ۴ تا ۱۲ کیلوگرم طراحی و استفاده می‌شوند .

فانتوم یا Phantom چیست ؟

فانتوم (=به انگلیسی Phantom) یک نوع پرنده از نوع کوادکوپتر (چهار ملخ) است که محصول کمپانی DJI می‌باشد . دلیل اینکه مردم عادی تقریبا به تمامی پرنده‌های تصویربرداری “فانتوم” می‌گویند ، تولید انبوه و موفقیت آمیز این پرنده در عرصه تصویربرداری هوایی با قیمت بسیار مناسب بوده است . به دلیل اینکه عموم مردم اولین Drone که دیده‌اند فانتوم بوده ، تصور می‌کنند اسم ربات‌های پرنده فانتوم است .

تاکنون شرکت DJI چندین سری از این محصول را ارائه داده است که با عدد نامگذاری شده‌اند. مثلا فانتوم ۳ یا فانتوم ۴ .

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *