quad-logo

گرید بندی کواد کوپتر صحت دارد ؟

اخیرا شایعاتی در بازار ایران تحت عنوان گریدبندی و یا کیفیت متفاوت در کوادکوپتر ها منتشر شده است. تصمیم گرفتیم تا مقاله‌ای آموزشی تحت این عنوان توسط یک کارشناس دیجیتال مارکتینگ و یک تکنیسین پرواز کوادفا ایران برای پرده‌برداری از این مهم خدمت شما ارائه دهیم.

خطر سوء برداشت! لطفا این مقاله را تا انتها بخوانید.

کلمات این مطلب با دقت انتخاب شده است.

گرید A و B یا توجیه قیمت کوادکوپتر ؟!

همانطور که قبلا گفته‌ایم ، عناوینی تحت عنوان گریدبندی از نوع A و B و C ، درجه‌بندی ، امتیاز ستاره‌ای کیفیت ، برچسب کیفیت و غیره در کوادکوپتر ها و وسایل کنترلی صحت ندارند . مواردی که گفتیم همه تکنیک‌های منسوخ شده‌ای است که معمولا برای توجیه قیمت استفاده می‌شوند . بعنوان مثال شایعه شده است که کمپانی‌ای مانند سیما ( SYMA ) در تولیدات خود از گرید بندی استفاده می‌کند . برخی شایعه کرده‌اند که دو گرید دارد ( 1 و 2 ) و برخی دیگر شایعه کرده‌اند که سه گرید ( A و B و C ) .

ما این مسئله را با بیان تخصصی بخشی از “اصول مارکتینگ در بازار جهانی” و “برندیگ جهانی” جواب می‌دهیم :

اصول برندیگ (در فروش محصولات آرسی) :

شرکت سیما ( SYMA ) در حال حاضر یکه تاز صنعت کوادکوپتر هابی یا همان کواد کوپتر های سرگرمی در جهان است . شرکتی که سال‌هاست در حال برندیگ نام خود است و در سال‌های اخیر به نتایج قابل قبولی در نرخ رشد رسیده است . فاش می‌گوییم که بزرگ‌ترین دیوانگی سیما ( SYMA ) می‌تواند این باشد که محصولات خود که عموعا در صنعت هوایی و کنترلی بسیار ارزان قیمت هستند را با گریدبندی روانه‌ی بازار کند . کلمه‌ی دیوانگی را با قاطعیت بکار می‌بریم زیرا که وقتی یک برند اینگونه بزرگ شود و با زحمات فراوان مراحل پیشرفت را طی می‌کند ، قطعا از اصول برندیگ و اصول مارکتینگ جهانی پیروی کرده است که به این نقطه دشوار رسیده است .

در مباحث علم مدیریت فروش و کسب و کار بخصوص برندیگ ، صلب اعتماد با استفاده از نام خود برند تعریف نشده است .

ساده‌تر بگوییم :

امکان ندارد که یک برند موفق ، با نام خود ، دست به تولید محصولی با کیفیت‌های پایین‌تر یا گریدبندی بزند. زیرا لکه‌ای در ذهن مشتریانی می‌سازد که مثلا گریدهای ضعیف آن برند را خریده‌اند .

مثال :

مثلا کوادکوپتر سیما X8SW و سیما X12s دو کوادکوپتری هستند که تقریبا از نظر تمامی آیتم‌ها ( قیمت، اندازه، کیفیت، قدرت و .. ) با یکدیگرتفاوت دارند و هدف SYMA از تولید این دو محصول ، ارائه کوادکوپتری با برند سیما برای کاربران با هزینه‌های متفاوت است . اما امکان ندارد که شرکت سیما اقدام به تولید کوادکوپتر X8SW با دو یا سه کیفیت و قیمت متفاوت جهت فراگرفتن بازار کند .

نکته : البته کوادفا ایران منکر این موضوع نمی‌شود کوادکوپترهایی هستند که قالب کواد کوپترهای هابی سیما را کپی برداری کرده‌اند و با نام‌های تجاری دیگری روانه بازار شده‌اند . اما در این موارد جای نگرانی نیست . زیرا که نام و برند این نوع کوادکوپترها دیگر سیما ( SYMA ) نیست و شما به راحتی می‌توانید از خرید آن‌ها چشم‌پوشی کنید .

در شکل زیر نمونه‌ای از کپی‌کاری قالب کوادکوپتر سیما مدل X5C را مشاهده می‌کنید :

copy on syma quadcopter ipahbad com

در شکل زیر نمونه‌ای از کپی ظاهری ریموت کنترل سری 5 سیما را مشاهده می‌کنید که بدون نام سیما ارائه می‌شود :

copy syma quadcopter ipahbad com

سوال احتمالی :

حتما سوال پیش می‌آید که چرا این نوع کارخانجات کپی کار ، از نام برند سیما استفاده نمی‌کنند؟!

جواب مستند است: زیرا قوانین کپی‌رایت در تمام دنیا در محصولات پروازی (دقت کنید محصولات پروازی) رعایت می‌شود . چین نیز در وسایل پروازی مستثنا نیست. اضافه می‌کنیم که کپی یک محصول چینی (دقت کنید محصول چینی) در کشور چین ، شامل بازرسی و جریمه‌های سنگین است . البته متاسفانه کشور چین در خصوص کالاهای غیر چینی همچین رفتاری را از خود نشان نمی‌دهد و این سیاستی است که در فرآیند اقتصادی پیش گرفته‌اند و نام آن را مهندسی معکوس نهادند که خود بحثی مجزا از رسالت این مقاله است.

از تقلب در فروش کوادکوپتر ها :

همانطور که قبلا گفتیم ، تقلب با شایعه‌ی گرید بندی کوادکوپتر ها تفاوت دارد. گریدبندی در کوادکوپتر ها شایعه‌ای بیش نیست اما تقلب در فروش کوادکوپتر ها وجود دارد. که در مقالات بعدی در مورد آن به بحث می‌پردازیم .

چرا اثری از گریدبندی کوادکوپتر در هیچ سایت رسمی نیست ؟!

در این بخش با یک مثال نقض می‌خواهیم مهر باطلی بر روی کلمه‌ی گریدبندی کوادکوپتر ها بزنیم . کافیست یک جستجو در موتور های جستجو انجام دهید . به عنوان مثال برند سیما Syma را در نظر گرفته‌ایم. می‌توانید عبارت زیر را جستجو کنید:

google search2

یا مثلا می‌توانید سوال خود را به انگلیسی در گوگل بنویسید:
google search3
متوجه خواهید شد که هیچ منبعی مطلبی تحت عنوان گرید بندی و یا طبقه بندی کیفی کوادکوپتر های سیما ارائه نداده است.

ساده‌تر بگوییم : با مشاهده نتایج جستجو متوجه خواهید شد که اصلا کلمه‌ گریدبندی در کواد کوپتر ها ، واژه‌ی غریبی است. این موضوع حتی درانجمن‌های آنلاین تخصصی کوادکوپتر جهان (Drones Forum) که توسط عوام مردم نوشته می‌شوند نیز مطرح نشده است . (برخی از انجمن‌های تخصصی کوادکوپتر: Quadcopter Forum – Drone Flyers Talk – RC Groups)

این موضوع درباره‌ی برندهای تولید کوادکوپتر زیر نیز صدق می‌کند:

 1. دی جی آی – DJI
 2. چرسون – Cheerson
 3. ام جی ایکس – MJX
 4. دبلیو ال تویز – WLtoys
 5. پروت – Parrot
 6. والکرا – Walkera
 7. گوپرو کارما – Gopro Karma

و غیره…

گران‌فروشی مالتی روتورها یا …

مجموعه کوادفا ایران در مورد قیمت‌گذاری، سیاست مشتری‌مداری را پیش گرفته است .

کوادفا ایران و قانون تهمت ممنوع !

از شما مخاطبین و مشتریان عزیز خواستاریم که اگر فروشندگانی را دیدید که قیمت‌هایی متفاوت با این مجموعه دارند، ناگهان کلمه گرانفروشی و یا بی انصاف به ذهنتان خطور نکند. چرا که این واژگان تهمت گون در فرهنگ اسلامی ما جایی ندارند.

اما در توضیح این موضوع علل متفاوتی وجود دارد که مهمترین آن قیمت تمام شده برای آن فروشگاه است.

مورد تاثیرگذار بعدی تعداد خرید اجناس است . بطور کلی وقتی بعنوان یک فروشگاه ، اجناس را بطور انبوه سفارش دهید ، طبیعی است که قیمت تمام شده شامل تخفیف‌هایی چشمگیر (مارجین بیشتر) از طرف تولید کننده می‌شود .

رضایت مشتریان و کسانی که خرید از کوادفا ایران را تجربه کرده‌اند همه و همه نشان می‌دهد که در کوادفا ایران تک‌فروشی به شخص اهمیت بالایی دارد ، زیرا هر شخص را یک تبلیغ می‌داند که قدرت تاثیرگذاری آن تبلیغ طبق منابع معتبر مدیریت کسب و کار دارای ضریب موفقیت 8.7 از 10 می‌باشد .

خرید کوادکوپتر از کوادفا ایران

کلیه کالاهای ارایه شده در وبسایت کوادفا ایران در انبار مرکزی موجود می‌باشد و قابل تحویل است .

پس از سفارش کالا از سایت ، پیامکی سیستمی حاوی نام، کد سبد خرید و مبلغ پرداخت شده بصورت سیستمی به شماره همراه شما ارسال می‌شود .

سپس در همان لحظه کالای شما تست سلامت پرواز و تصویر می‌شود و پس از مهر تایید برای شما ارسال خواهد شد .

کلیه کالاهای موجود در وب‌سایت کوادفا ایران نو و آکبند می‌باشند .

طبق اصول اولیه کوادفا ایران ، به هیچ عنوان کالای دست دوم در این فروشگاه معامله نمی‌شود .

هرگز از واژه‌ی کوادکوپتر اصل و گرید درجه یک استفاده نمی‌کنیم زیرا طبق موارد گفته شده در این مقاله ، کوادکوپتر ها درجه بندی و گریدبندی ندارند . دیدن جملاتی مانند “فروش کوادکوپتر اصل” و یا “فروش کوادکوپتر گرید A” در سایت‌ها و شبکه‌های مجازی کاملا تبلیغاتی بوده و واقعیت ندارد .

کوادفا ایران و نیروی انسانی :

در مجموعه‌ی کوادفا ایران ، شما با یک تیم علم محور روبرو هستید:

 1. یک متخصص فارق‌التحصیل رشته مکانیک (طراحی جامدات)
 2. نیروهای متخصص فارق‌التحصیل رشته هوا فضا
 3. همکاری با دفتر ارتباط با صنعت دانشگاه آزاد
 4. سوابق کار با تیم‌های رباتیک دانشگاهی
 5. سوابق کار با مدارس خصوصی رباتیک استان تهران و برخی شهرستان‌ها

و موارد دیگری که در این مطلب نمی‌گنجند .


پی نوشت :

در این مقاله که اسم از دیجیتال مارکتینگ مطرح شد، جا دارد که یکی از بزرگ‌ترین مرجع‌های این حیطه را به شما معرفی کنیم:

کتاب “Digital Marketing: Strategy, Implementation & Practice” نوشته‌ی “دیوید شافی” و “فیونا الیس-چادویک”

البته کتبی به زبان فارسی نیز در کشور خودمان منتشر شده که در بین آن‌ها خواندن کتاب “دیجیتال مارکتینگ” نوشته‌ی “محمود بهبهانی” خالی از لطف نیست .

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *